Zasady netykiety

  1. Twój podpis (signature) nie powinien przekraczać czterech linii. Osoby korzystające z komercyjnych łącz modemowych (i nie tylko) płacą za każdy bajt przesłanych im informacji.

  2. Niedopuszczalne jest posługiwanie się listami/grupami dyskusyjnymi w celach komercyjnych z wyjatkiem list/grup o takim własnie przeznaczeniu [pl.ogloszenia.*, pl.praca.*, hierarchia *.biz*].

  3. Swoim prywatnym animozjom dawaj wyraz wyłącznie w listach prywatnych. Nie ma nic bardziej denerwującego i żenujacego niż oglądanie grona publicznie wyzywających się osób.]

  4. Odpisując na list, nie cytuj go w całości, a zostaw tylko to co niezbędne, a do czego odnosi się Twój komentarz. Szczególnie naganne jest cytowanie czyjegoś podpisu (sygnaturki). Równie godne potępienia jest zacytowanie listu po to tylko, by dodac pod nim tekst w stylu: "zgadzam się z tym", "też tak myslę". Z drugiej strony nie popadaj w skrajność i nie unikaj cytowania jako takiego w ogóle. Często jest ono niezbędne do zrozumienia o co właściwie w Twoim komentarzu chodzi. Należy także, umiescić na początku cytatu informacje o jego autorze. Sam cytat powinien zawsze poprzedzać Twój komentarz.

  5. Pisz rzeczowo i konkretnie, tak ażeby każdy Cię zrozumiał.

  6. Swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny.

  7. Zwracaj uwagę raczej bezpośrednio danej osobie niż publicznie (zostanie lepiej odebrana i nie jako atak), chyba że jest to osoba już wyjątkowo łamiąca wszelkie reguły (i robi to też publicznie) i po wcześniej osobiście zwróconej jej uwadze nie zareaguje.

polski (Polska) English (United States) Deutsch (Deutschland) русский (Россия)